فهرست مطالب

دانش مالی

سواد مالی و هوش مالی دو شاخص مهم و اثرگذار در تقویت مهارت تصمیم‌گیری هستند که جای خالی آنها در تقوییم آموزشی کشور به چشم میخورد. بدون شک آموزش صحیح مفاهیم اقتصادی و مالی از سنین کودکی و تمرین و مرور آنها در دوران نوجوانی؛ تاثیر به‌سزایی بر بهبود تصمیمات آینده و دیدگاه سرمایه‌گذاری آنها خواهد داشت.

بیایید یک بار از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل خودتان را مرور کنیم. احتمالا بین آن همه سرفصل درسی، مباحث کاربردی زیادی پیدا نمی‌کنید که مرتبط با فضای مالی و سرمایه‌گذاری باشند. شاید اولین روزهایی که برای انجام برخی از عملیات بانکی تنها به بانک رفته‌اید را به یاد داشته باشید. آن روزها که باید می‌دانستید چطور بسنجید و چطور خرج کنید تا در آینده نیز بتوانید مخارج خود را پوشش دهید. احتمالا پس از مدتی دریافتید که پس‌انداز کافی نیست و برای عقب نماندن از تورم سالانه کشور باید سرمایه‌گذاری کرد. در آن نقطه می‌توان جای خالی تمام این مباحث و آموزش‌ها را در بین آن همه سرفصل سیستم آموزشی احساس کرد.

نوجوان شما هم روزی از خواب بیدار می‌شود و این سوال را از خود می‌پرسد که من به عنوان یک نوجوان چطور می‌توانم سرمایه‌گذاری کنم؟ برای پاسخ به این پرسش، خودتان و فرزندتان را آماده کنید.

دانش مالی یک علم نیست؛ بلکه یک چاشنی لازم است. چاشنی که در کنار تمامی مهارت‌های زندگی، چه در ابعاد فردی چه اجتماعی، به آن نیاز دارید. این چاشنی را در کنار تمام تصمیم‌گیری‌هایتان داشته باشید. توانایی تصمیم‌گیری، سنجش و تفسیر عوامل موثر بر تصمیم‌گیری در کنار این چاشنی کمک‌کننده خواهد بود. این مهارت‌ها کمک می‌کنند تا در مسیر حفظ استقلال فردی موفق‌تر عمل کنید. دانش مالی سطح توانمندی، شادی و رفاه افراد را در بلندمدت افزایش می‌دهد. این تفاوت و تمایز در کیفیت زندگی را می‌توان در افراد موفق بیشتر مشاهده کرد.

 

سواد مالی

ما در فینیورسیتی سعی داریم تا با تقویت سواد مالی در کودکان و نوجوانان، مفاهیم مهم و کاربردی این فضا را به آن‌ها آموزش دهیم. با تمرین‌ها و راهکارهای مناسب، استفاده از این مفاهیم را در زندگی فردی و اجتماعی ساده‌تر کنیم. این مسیر با گذر زمان به ارتقا سطح درک کودکان و نوجوانان از مدیریت پول و سرمایه‌گذاری می‌انجامد.  

هوش مالی 

دانش مالی به ساخت یک طرز فکر صحیح و مناسب در برخورد با جامعه منجر می‌شود. ما باور داریم که این نتیجه جز با تمرین و پیاده‌سازی از همان کودکی و نوجوانی میسر نخواهد شد. می‌بایست از همان سنین کم به تقویت هوش مالی کودکان و نوجوانان پرداخت.

مفهوم پول

به گفته برخی از روانشناسان، کودک از زمانی که توانایی تشخیص و تفکیک اشیا را بدست می‌آورد می‌تواند با مفهوم پول آشنا شود. از طرفی برخی دیگر معتقدند که پس از آموزش اعداد و جمع و تفریق می‌توان کودکان را برای آموزش سواد مالی آماده کرد. از این رو سواد مالی برای کودکانی که هنوز خواندن و نوشتن را نیاموخته‌اند نیز میسر خواهد بود.

درآمد و هزینه

مباحثی همچون آشنایی با پول‌های متفاوت و کارکرد پول از گذشته تا به امروز در قالب داستان شروع می‌شود. پس از آشنایی ابتدایی آن‌ها با مفاهیم پایه‌ای ریاضی، مرحله به مرحله با مفهوم پول آشنا خواهند شد. با این مسیر کودکان می‌توانند ارزش واحدهای پول و قیمت و بهای کالاها را بهتر تشخیص دهند. پس از آن کودک قادر خواهد بود مفهوم درآمد و هزینه (دخل و خرج) را بیاموزد تا به شناخت نیازها و اولیت‌بندی آن‌ها بپردازند. پس از شناخت کافی از مفهوم درآمدها و هزینه‌های ثابت و متغیر کودک می‌تواند هزینه‌ها و درآمد های آتی خود را پیش‌بینی کند. بودجه‌بندی بهتر برای مدیریت پول تو جیبی خود نیز از جمله مهارت‌های مهم سرفصل‌های سواد مالی است. تمامی این مسیر با تمرین و تکرار در زندگی فردی کودکان و نوجوان به تقویت هوش مالی آن‌ها می‌انجامد.

پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

مفاهیمی همچون پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نقش پررنگی در دانش مالی ایفا می‌کنند. آشنایی با روش‌های پس‌انداز و سرمایه‌گذاری، تمایز آشکاری در سبک زندگی افراد ایجاد می‌کند. درک تورم و شرایط اقتصادی کشور و اهمیت سرمایه‌گذاری نسبت به پس‌انداز، باعث شده است تا فینیوسیتی مبانی کلیدی سرمایه‌گذاری، علت و هدف آن را نیز در مسیر آموزشی خود قرار دهد. این مسیر با گذر زمان کمک می‌کند تا کودکان و نوجوانان با راه‌ها و روش‌های سرمایه‌گذاری آشنا شوند.

نهادهای مالی

همچنین در این راستا برای تکمیل مباحث آموزشی لازم دانستیم تا کودکان و نوجوانان را با انواع موسسات و نهادهای مالی مرتبط آشنا کنیم. این موسسات از جمله بانک و بازار سرمایه و کارکرد هریک از آن‌ها درک صحیحی از فضای مالی به نوجوانان خواهد داد. مباحث شامل کلیات فضای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی ایران و همچنین بازارهای جهانی خواهد بود.

معامله‌گری

دوره‌های آموزش معامله‌گری در بازارهای داخلی و خارجی برای نوجوانان می‌تواند به تقویت هوش مالی و کسب تجربه آن‌ها کمک کند. این تجربه‌ها می‌تواند قدم‌های ابتدایی برای شناخت بهتر علایق شغلی آن‌ها باشد. تمامی این مباحث مکمل یکدیگر خواهند بود. لازمه درک صحیح مفاهیم مربوط به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری در درجه اول آشنایی با ارزش پول و مفاهیم اقتصادی در خصوص دخل و خرج است. نوجوانان پس از یادگیری نکات مربوط به مباحث پایه‌ای، کلیات مربوط به پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و معامله‌گری را بهتر و عمیق‌تر خواهند آموخت.