فهرست مطالب

مهارت‌های اجتماعی

از صبح که بیدار می‌شوید، تا آخرین دقایقی که به خواب می‌روید چقدر از کارهای خود را به ربات‌ها واگذار می‌کنید؟ احتمالا شما هم بخش زیادی از کارها را به ابزارهای پیشرفته‌ می‌سپارید. ابزارهایی که در چند دهه گذشته نقش پررنگ‌تری پیدا کردند. تمام وسایل الکتریکی و الکترونیکی با ماشین‌های پیشرفته ساخته شدند تا به ساده شدن کارها کمک کنند. فکر می‌کنید در آینده این روند با چه شیبی ادامه خواهد یافت؟ بی‌شک در آینده ربات‌ها کارهای محاسباتی را سریع‌تر و دقیق‌تر انجام خواهند داد اما همچنان بسیاری از امور به تحلیل، خلاقیت، تفکر و ارتباطات انسانی نیازمند است. در این شرایط تقویت مهارت‌های فردی کودکان و نوجوانان بیش از پیش مهم خواهد بود. پس از همان کودکی باید برای تقویت آن‌ها برنامه‌ریزی کرد.

تقویت مهارت‌های فردی غالباً بر اثر تعامل ما با محیط اطراف صورت می‌گیرد. از این رو نباید فراموش کرد که کودکی و نوجوانی نقش بسیار پررنگی در رشد و تقویت این مهارت‌ها دارد. همچنین محیط خانواده و نقش اطرافیان در این مسیر را نباید نادیده گرفت.

مهارت را به خودی خود می‌توان توانایی انجام دادن کارها به بهترین شکل تعریف کرد. مهارت‌های فردی شامل توانایی‌هایی‌ست که می‌توان آن‌ها را با تجربه و تمرین‌های خاصی توسعه داد. این مهارت‌ها، توانایی‌های اجتماعی و ذهنی افراد را افزایش می‌دهد. همچنین باعث می‌شوند افراد با مشکلات، راحت‌تر روبرو شده و آن‌ها را حل کنند. در واقع روش‌های منطقی و کارامد برای حل مشکلات را در اختیار ما گذاشته و به حفظ سلامت روان افراد کمک می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2030 تغییرات گسترده‌ای را در مشاغل شاهد باشیم‌. همانطور که سایت top universities نیز اعلام کرد؛ دنیای مشاغل به سرعت در حال تغییر است و باید فرزندتان را برای شغل و زندگی آینده‌شان آماده کنید. در واقع تکنیک‌ها و مهارت‌هایی وجود دارند تا در این راه به شما و فرزندانتان کمک کنند. در این مقاله به انواع آن پرداخته و پاسخ سوالات را بیان می‌کنیم.

در ادامه به بررسی انواع مختلف مهارت‌های فردی بااهمیت می‌پردازیم.

حل مسئله و تفکر نقادانه

طبق تازه‌ترین نظر سنجی‌ سایت‌های کاریابی جهانی، مهارت‌های موثر در اجرا مانند حل مسئله و کنترل نفس، نسبت به توانایی‌های تکنیکی مانند زمینه تحصیلات، اهمیت بیشتری در جذب و ورود به مشاغل دارند. حل مسئله فرایندی ذهنی برای کشف و بررسی مسائل و ارائه بهترین راه حل برای آن‌هاست. جالب است بدانید اساس این مهارت به طور خاص از همان سال‌های اولیه زندگی شکل می‌گیرد. تفکر نقادانه در حل مسئله به ما کمک می‌کند تا مسائل را بهتر شناسایی کنیم. همچنین کمک می‌کند تا با کشف وسایل کاربردی و جمع‌آوری اطلاعات، ارزیابی و قضاوت دقیق‌تری ارائه دهیم. اندیشیدن در خصوص محیط پیرامون برای کسب آگاهی بیشتر از محیط با حالتی پرسشگرانه را می‌توان تفکر نقادانه نامید. به طور کلی مراحل تفکر نقادانه را می‌توان با سه بخش تشخیص، تحلیل و ارزیابی اطلاعات معرفی کرد.

خلاقیت

موفقیت در آینده بیش از هر مهارتی نیازمند نگاه متفاوت به مسائل خواهد بود. در اصل افراد در بیان افکار، انعطاف‌پذیری و مهم‌تر از همه در ابداع، باید تا حدی توانمند باشند. خلاقیت را می‌توان کشف راه‌حل‌های جدید در نظر گرفت. این کشف غالباً با بکارگیری قوه جسمانی و فکر به چگونگی حل مسئله اتفاق می‌افتد. پرورش این مهارت در گرو این است که ما بتوانیم افکار خود را به شکلی روان بیان کنیم.

خلاقیت یکی از مهارت‌های ضروری نیروی کار در مشاغل آینده است. خلاقیت به ذهن خاصیت سیال می‌دهد و پرورش آن کمک شایانی در طرح ایده‌های نو برای سرمایه گذاری، کارآفرینی، بالا بردن راندمان تیم و… خواهد کرد.

همکاری اجتماعی و کار تیمی

همانطور که اشاره شد با استفاده از راهکارهایی می‌توانیم مهارت‌های لازم برای موفقیت در کسب‌وکارهای آینده را در کودک خود پرورش دهیم.

توانایی تعامل با دیگران در موقعیت‌های اجتماعی مختلف معمولا در اکثر فعالیت‌های شغلی مهم است. تعامل سازنده همراه با اصول مذاکره به افراد کمک می‌کند تا به هدف خود نزدیک‌تر شوند و از درگیری‌های احتمالی با افراد جلوگیری کنند. مهم است که بتوانیم درک صحیحی از منافع و دیدگاه‌های همه افراد داشته باشیم. توجه به جنبه‌های مختلف گفت‌وگوها با درک صحیح منافع افراد گام مهمی برای رسیدن به اتفاق نظر است. این مهارت را باید از همان شروع تعاملات و ورود کودکان به محیط اجتماعی تمرین و تقویت کرد. 

کارآفرینی

کاریابی و یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار شخصی دغدغه خیلی از جوانان و نوجوانان است. در حقیقت جوانان و نوجوانان، در حین تحصیل یا در زمان اتمام تحصیل، به این فکر می‌کنند که قرار است چه کاری انجام دهند. اکثر آن‌ها تصور می‌کنند که ایجاد یک کسب‌وکار جدید و کارآفرینی علاوه بر تاثیرگذاری پررنگ‌تر، درآمد بیشتری هم برای آن‌ها به همراه دارد. شاید اکثر آن‌ها حداقل یکبار به ایده‌هایی فکر کرده باشند. ایده‌هایی که اگر آن‌ها را به کسب‌وکار جدیدی تبدیل می‌کردند استقبال زیادی از آن بوجود می‌آمد. اما آیا همه آن افراد مهارت کارآفرینی دارند؟ مهارت کارآفرینی در کنار خلاقیت و تفکر نقادانه و حل مسئله به کمک نیازهای جامعه می آید. در اصل یک کارآفرین باید بتواند با درک صحیح نیازها و شناسایی فرصت‌ها ایده‌ها را نظم و ترتیب بخشد. این کنارهم قرار گرفتن فرصت‌ها، نیازها و ایده‌هاست که باعث ایجاد فضاهای شغلی جدید و کارآفرینی موفقیت‌آمیز می‌شود.

سنجش، تحلیل و تصمیم‌گیری

همه ما در هر زمان و شرایطی بر سر چند راهی انتخاب برای حل مسائل قرار داریم. اتخاذ بهترین تصمیم‌ها در جهت بهبود عملکرد نه تنها دنیای مشاغل بلکه زندگی شخصی افراد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. با تقویت این مهارت، کودکان و نوجوانان مسئولیت‌پذیرتر شده و توانایی سنجش عواقب تصمیم و همچنین پذیرش مسئولیت انتخاب و تصمیم خود را به مرور به‌دست می‌آورند. از این رو این مهارت یکی از کلیدی‌ترین مهارت‌هایی‌ست که در بزرگسالی به آن نیاز شدیدتری پیدا خواهند کرد.

قضاوت یعنی درک حقیقت مسائل و ارزیابی درست آن‌ها. این درک به افراد در نتیجه‌گیری درست در فرایند حل مسئله کمک خواهد کرد. می‌توان گفت محصول مهارت قضاوت و تفکر نقادانه، مهارت تحلیل است که تقویت آن با تشویق کودکان به کاوش و تحلیل محیط میسر است.

اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیری

شناخت و کنترل هیجانات، احساسات و عواطف شخصی شاخص بسیار مهمی در سلامت روانی افراد است. هوش هیجانی نشان می‌دهد که افراد با فراز و نشیب‌های زندگی چطور برخورد می‌کنند و تا چه حد در تعاملات خود احساسات دیگران را درک کرده و روابط را تسهیل می‌کنند. شخصی که هوش هیجانی بالایی دارد سازگاری بیشتری در مواجهه با مشکلات عاطفی و هیجانی از خود نشان می‌دهد. افراد ماهر در این زمینه، سطح مسئولیت‌پذیری بالاتری داشته و نگرشی مثبت در روابط انسانی دارند.

انعصاف‌پذیری ادراکی نوعی مهارت ذهنی در تغییر شیوه تفکر است. در اصل مهارتی است که نشان‌ می‌دهد توانایی شما در سازگار شدن با پیچیدگی مسائل و تغییرات تکنولوژی چقدر است. این تغییرات به‌ قدری سریع هستند که افراد با تقویت این مهارت بی‌شک هم در زندگی شخصی و هم در زندگی شغلی موفق‌تر عمل خواهند کرد.